ART / Watercolor paintings & Drawings / Akvarell 4355047
*
nr 435 5047
Akvarell
Lenght: ()
'Mot stan', Ewald Dahlskog (1894-1950) Sverige 1925, plats motiv: Stockholm?, två mörka personer sittande på höjd, i bakgrunden kyrktorn, ljus gul och grå, 48 x 62, 5 cm, signerad: '12.4.25 Ewald', ram med glas och passepartout
Estimate:
4000
Sold:
SEK 3000
Auction date:
Monday October 30 2006
at 16:00:00
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog i bakgrunden kyrktorn ljus gul och grå svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:01
-
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:06
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 900
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45
-
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:13
*
Akvarell
nr 435 5047
Akvarell
Lenght: ()
'Mot stan', Ewald Dahlskog (1894-1950) Sverige 1925, plats motiv: Stockholm?, två mörka personer sittande på höjd, i bakgrunden kyrktorn, ljus gul och grå, 48 x 62, 5 cm, signerad: '12.4.25 Ewald', ram med glas och passepartout
Estimate: | 4000 |
---|---|
Sold: | SEK 3000 |
Auction date: |
Monday October 30 2006 |
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog i bakgrunden kyrktorn ljus gul och grå svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:01 -
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:06 -
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 900
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45 -
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:13